Zákon umožňuje Úradu na ochranu oznamovateľov poskytovať ochranu oznamovateľom dvomi spôsobmi. O statuse chráneného oznamovateľa, ktorý zamestnávateľovi nedovoľuje oznamovateľa prepustiť alebo ho inak postihnúť bez toho, aby úrad vopred preskúmal dôvody na takéto kroky, sme podrobne písali nedávno.
Ochrániť vieme ale aj ľudí, ktorí status chráneného oznamovateľa nemajú a odveta voči nim už bolo vykonaná. Pomôcť im môže následná ochrana, alebo ako ju nazýva zákon, pozastavenie účinnosti pracovnoprávneho úkonu. Ide o právny nástroj ochrany, ktorý zabezpečuje, že výpoveď nadobudne účinnosť až po preskúmaní jej oprávnenosti. Chráni tým oznamovateľov pred prípadnou pomstou zo strany zamestnávateľa.
Obráťte sa na nás čo najskôr – lehota je 15 dní
Nemusí ísť pritom iba o výpoveď, môže to byť akýkoľvek úkon, s ktorým oznamovateľ nesúhlasí a ktorý bol vykonaný ako odveta za oznámenie nekalej činnosti. Teda napríklad aj preradenie na nižšiu pozíciu, zmena pracovnej doby, náplne práce či nepriznanie odmien. Najdôležitejšie je v takejto situácii konať rýchlo, pretože zasiahnuť vieme iba v prípade, ak sa nám oznamovateľ ozve do 15 dní odo dňa, keď sa o pracovnoprávnom úkone dozvedel.
Ako v takomto prípade postupujeme? Po tom, ako oznamovateľ požiada náš úrad o pozastavenie pracovnoprávneho úkonu, je rad na zamestnávateľovi, ktorého vyzveme, aby preukázal, že tento úkon nesúvisí s faktom, že zamestnanec podal oznámenie o porušovaní zákona v jeho zamestnaní.
Preskúmame dôvody zamestnávateľa
Ak sa zamestnávateľovi podarí presvedčiť úrad, že mal na výpoveď alebo iný pracovnoprávny úkon objektívny dôvod a nie je pomstou za oznámenie, oznamovateľovi písomne oznámime, že sme účinnosť pracovnoprávneho úkonu nepozastavili a vysvetlíme tiež dôvody prečo. Výpoveď je v takomto prípade účinná.
Ak sa to však zamestnávateľovi nepodarí hodnoverne preukázať, že skutočným dôvodom na sankcionovanie oznamovateľa nebola snaha pomstiť sa mu za oznámenie, pozastaví na 30 dní účinnosť tohto kroku. Potvrdenie o pozastavení pošle zamestnávateľovi aj oznamovateľovi, ktorý okrem toho dostane aj písomné poučenie o odporúčanom ďalšom postupe.
Výpoveď pozastavíme až do rozhodnutia súdu
Ďalším krokom je pre oznamovateľa podanie návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia na súde. To treba vykonať do spomínaných 30 dní a doručením tohto návrhu na súd sa pozastavenie účinnosti pracovnoprávneho úkonu predĺži až do rozhodnutia súdu. Súd následne rozhodne, či vydá takéto neodkladné opatrenie, ktorým potvrdí, že je potrebné zasiahnuť a oddialiť účinky výpovede. Ak neodkladné opatrenie vydá, znamená to, že výpoveď oznamovateľa je „zmrazená“, až kým o jej platnosti nerozhodne súd.
A to je práve tým najväčším benefitom tohto druhu ochrany – oznamovateľ ostáva zamestnaný a poberá mzdu až do rozhodnutia súdu. Nie je tak ohrozený stratou príjmu a prerušením kariéry, čo iste pomáha aj k väčšej duševnej pohode.
Právna pomoc
Situácia, keď oznamovateľ stojí pred rozhodnutím, či sa obráti na súd, môže byť náročná najmä pre prípadné ďalšie finančné náklady alebo zložitosť celého procesu. Zákon však umožňuje oznamovateľom požiadať o bezplatnú právnu pomoc v Centre právnej pomoci, a to bez toho, aby bolo potrebné skúmať či sa oznamovateľ nachádza v materiálnej núdzi. Inými slovami, nárok na pridelenie advokáta má aj bez toho, aby bol na takúto pomoc od štátu finančne odkázaný. Oznamovateľ môže aj sám osloviť advokáta a ak s tým advokát súhlasí, môže požiadať Centrum právnej pomoci, aby mu určil práve jeho, pričom Centrum takúto právnu pomoc podľa zákona spätne uhradí.
Chrániť sa môžu aj vaši blízki
Okrem samotného oznamovateľa môžu o následnú ochranu požiadať aj iné osoby, napríklad blízka osoba oznamovateľa. Ak napríklad manžel oznamovateľky pracuje v rovnakej inštitúcii a odvetou za manželkino oznámenie bol postihnutý aj on, môže sa tiež obrátiť na náš úrad so žiadosťou o následnú ochranu.
Platí to napríklad aj v prípade, ak pracuje vo firme, ktorá je dodávateľom firmy, v ktorej pracuje manželka. Zákon totiž myslí aj na takéto situácie a vzťah blízkej osoby k zamestnávateľovi oznamovateľa definuje širšie – ak je blízka osoba v pracovnoprávnom vzťahu k zamestnávateľovi, ktorý je závislou osobou vo vzťahu k zamestnávateľovi oznamovateľa, má nárok na ochranu pred odvetnými opatreniami.
Následnú ochranu môžu využiť aj zamestnanci, ktorí majú na starosti prijímanie a preverovanie oznámení vo vnútornom systéme inštitúcie, takzvané zodpovedné osoby. Zákon vyslovene uvádza, že ani im nikto nesmie hroziť alebo ich postihovať odvetným opatrením. Nárok na následnú ochranu majú rovnako aj ďalšie osoby, ktoré oznamovateľovi poskytli pomoc v súvislosti s oznámením a následne ich zamestnávateľ znevýhodnil, doručil im výpoveď alebo ich inak postihol.
Účinná pomoc
Následná ochrana je teda veľmi účinnou pomocou pre oznamovateľov, ktorí nemohli alebo nechceli získať status chráneného oznamovateľa, prípadne zotrvaním v anonymite chránili svoju identitu, pokiaľ to bolo možné. Upravuje nerovnováhu moci medzi zamestnávateľom a zamestnancom a jej benefity môžu využiť aj blízke osoby oznamovateľov, ktoré nie sú oprávnené získať status chráneného oznamovateľa.
Porovnanie následnej a preventívnej ochrany (status chráneného oznamovateľa) nájdete v článku Na akú ochranu majú oznamovatelia nárok.