Logo UOO

  Príbeh našej oznamovateľky, ktorá upozornila na nezákonné tendre

  logo podcastu Neumlčaní

  Pochybenia pri verejných obstarávaniach sú najčastejšie nezákonné činnosti, na ktoré upozorňujú oznamovatelia Úrad na ochranu oznamovateľov. Rovnako to bolo aj v prípade kontrolórky štátneho podniku, ktorá prišla na viaceré nezrovnalosti pri niekoľkých tendroch. Keď na ne upozornila, pokúsili sa jej dať výpoveď.

  Aby sme nezmarili prebiehajúce policajné vyšetrovanie, budeme ju volať Katarína. V najnovšej epizóde podcastu Neumlčaní opisuje bizarný spôsob, akým ju chceli preradiť na nižšiu, neadekvátnu pozíciu a následne nahradiť novým zamestnancom. Otvorene pomenúva aj ďalšie problémy, ktoré so sebou priniesla jej odvaha.

  Napriek tomu stále verí, že veci sa na Slovensku zmenia len vtedy, ak nebudeme mlčať. Na základe svojich skúseností preto v podcaste radí potenciálnym oznamovateľom, ako sa zachovať v podobne náročnej situácii.

  „Je potrebné, aby ľudia vedeli, že takého veci sa dejú. Je potrebné, aby sa nebáli ozvať a zároveň, aby vedeli, že je tu niekto, kto sa za nich postaví. Či už úrad alebo súdy. Netreba sa báť,“ hovorí Katarína.

  Vypočujte si podcast Neumlčaní, ktorý pre vás pripravuje Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka SME. Každý prvý štvrtok v mesiaci sa v ňom zhovárame so slovenskými whistleblowermi. Teda s ľuďmi, ktorí odhalili korupciu, podvody či iné porušovanie zákonov v práci a rozhodli sa to oznámiť. A vďaka tomu ochránili verejný záujem.

  Podobné články