Logo UOO

  Museli sme sa ozvať, tie deti by doteraz trpeli, hovorí pracovníčka centra pre deti

  logo podcastu Neumlčaní

  V štátnom Centre pre deti a rodiny v Trnave bol tlak na to, aby zamestnanci a profesionálni náhradní rodičia vychovávali zverené deti v prísnej kresťanskej viere. Vychovávatelia bez ohľadu na svoje presvedčenie museli dávať deťom na čelo krížiky, niekoľkokrát denne sa s nimi modliť, deti museli písať listy väzňom a náboženské stretnutia mali neraz prednosť pred ich vzdelávaním.

  Keď sa voči tzv. duchovnému programu centra jedna profesionálna matka ohradila, nebola s ňou predĺžená pracovná zmluva a odobrali jej zo starostlivosti dieťa. Vtedy sa rozhodla o praktikách v domove prehovoriť a  obrátila sa na Úrad na ochranu oznamovateľov. Rovnako tak aj ďalší zamestnanci, ktorí dokonca podali hromadné výpovede. Jedna zamestnankyňa podala aj trestné oznámenie.
  „Aj keď nad tým rozmýšľam spätne a bez emócií, bolo to neskutočne náročné. Dali sme do stávky svoje zamestnania. Ja možno nie až tak ako tí kolegovia, ktorí sú samoživitelia rodín, ktorí tu prácu potrebujú a napriek tomu boli tak zúfalí, že tú výpoveď dali, aby sa veci zmenili,“ hovorí v najnovšej epizóde podcastu Neumlčaní psychologička trnavského centra Simona, ktorá je presvedčená, že ak by sa zamestnanci neozvali, miestne deti by tam trpeli doteraz.
  Okrem nej hovorí o detailoch jedného z nedávnych prípadov úradu aj profesionálna náhradná rodička Jana. Ich mená sú zmenené kvôli ochrane ich identity, keďže v tomto prípade stále prebieha trestné stíhanie. Prokuratúra však už začiatkom augusta tzv. duchovný program s okamžitou platnosťou zrušila.
  Túto epizódu pripravila Mária Hunková. Ak nám chcete poslať odkaz alebo tip na hosťa, napíšte nám sa [email protected] – Ak nám chcete oznámiť porušovanie zákona v práci, ktoré má dopad na verejný záujem, napíšte nám cez nás formulár na našom webe www.oznamovatelia.sk.

  Podobné články