Logo UOO

  Na protikorupčný festival Pucung príde šéfka EU prokuratúry Kövesi

  pucung banner

  Šéfka Európskej prokuratúry Laura Kövesi príde na protikorupčný festival Pucung do Košíc. Podujatie sa uskutoční 22. a 23. apríla, súčasťou budú diskusie, koncerty a inšpiratívne talky.

  Pucung organizuje už piaty rok Nadácia Zastavme korupciu. “Každoročne sa snažíme ukázať pozitívne vzory a predstaviť inšpiratívnych ľudí, šíriť odkaz, že zmena je v spoločnosti možná,” uviedla organizátorka festivalu Anna Augustínová.

  Festival otvorí v piatok práve debata s Kövesi, ktorá na Slovensko príde na pozvanie Úradu na ochranu oznamovateľov, ktorý je hlavným partnerom festivalu. „Vážim si, že hlavná európska prokurátorka Laura Kövesi prijala naše pozvanie. Jej kariérny príbeh plne zapadá do témy tohtoročného festivalu Všetko je možné,” hovorí šéfka úradu Zuzana Dlugošová.

  Kövesi riadila v minulosti Národný protikorupčný úrad (DNA) v Rumunsku, pričom práve v tom čase sa dostalo pred súd mnoho vysokopostavených ľudí vrátane premiéra. The Guardian v roku 2015 napísal o Kövesi, že zvádza „protikorupčné úsilie, ktoré sa nepodobá žiadnemu inému vo východnej Európe alebo vo svete“.

  V roku 2019 bola zvolená za hlavnú prokurátorku Európskej prokuratúry, ktorá rieši prípady trestných činov poškodzujúce finančné záujmy Európskej únie.

  Kövesi, Dlugošová aj Renáta Ontkovičová, ktorá je jednou z piatich európskych delegovaných prokurátorov na Slovensku, budú na Pucungu diskutovať, či a ako môžu nové inštitúcie pomôcť v boji proti korupcii. Diskusiu bude moderovať riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Mediálnym partnerom festivalu je Denník N, ktorý bude streamovať hlavné diskusie.

  Okrem korupcie či ochrany whistleblowerov budú témou aj slovenské korupčné kauzy, či politická satira. Nadácia Zastavme korupciu mimoriadne do programu zaradila aj aktuálny konflikt na Ukrajine a úlohu hybridnej vojny v ňom.  Mená ďalších hostí budú postupne zverejňované na www.pucung.sk. Celý výťažok z predaja lístkov venuje Nadácia Zastavme korupciu na pomoc Ukrajine.

  Podobné články