Logo UOO

  „Nemáš na to žalúdok? Vypi si,” radil nadriadený oznamovateľovi z kauzy slovenského predsedníctva

  logo podcastu Neumlčaní
  Ak na to nemáš žalúdok, tak si vypi. Tak znelo absurdné odporúčanie nadriadeného Pavlovi Szalaiovi, ako sa vyrovnať s nekalými praktikami pri verejných obstarávaniach. 
  Szalai spolu so Zuzanou Hlávkovou v roku 2016 konfrontoval vedenie ministerstva zahraničných vecí s podozreniami o predražených zákazkách na propagáciu slovenského predsedníctva. Ide o jednu z najznámejších slovenských káuz, v ktorej obaja figurovali ako whistlebloweri. 
  Keď ich na ministerstve nevypočuli, obrátili sa na Transparency International Slovensko, ktoré niekoľko mesiacov preverovalo verejné obstarávania spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ a nakoniec svoje závery zverejnilo na tlačovej konferencii.

  Szalai ako bývalý novinár tušil, čo ich s Hlávkovou po medializácii kauzy čaká. Obával sa, že budú lovenou zverou a neveril, že polícia ich podozrenia prešetrí. Nakoniec sa ale rozhodol nemlčať. Ani po rokoch to neľutuje a je presvedčený, že primárna úloha úradníka je slúžiť verejnosti, nie len plniť pokyny nadriadeného.

  V 11. epizóde podcastu Neumlčaní bývalý úradník rezortu diplomacie spomína na prvé reakcie kolegov aj nadriadených po tom, čo sa ozvali. Prehodnocuje aj vlastné postoje. „Dnes by som bol odvážnejší,” hovorí Szalai. 

  Ak nám chcete poslať odkaz alebo tip na hosťa, napíšte nám na ⁠[email protected]⁠.

   

   

  Ak nám chcete oznámiť porušovanie zákonov v práci, ktoré má dopad na verejný záujem, napíšte nám cez náš ⁠formulár na oznamovanie protispoločenskej činnosti⁠.

  Podobné články