Logo UOO

    Oznámiť porušenie zákona v práci môže byť traumatické, dá sa však na to pripraviť 

    logo podcastu Neumlčaní

    Eva Uhríková rozpráva, čomu môžu čeliť oznamovatelia, ktorí upozornili na nekalé praktiky v práci. 

    Upozorniť na porušovanie zákonov v práci a ísť tak proti svojmu nadriadenému alebo priamo zamestnávateľovi, môže byť náročné. Obzvlášť, ak tým ohrozujete svoju prácu, a teda živobytie.  

    Prax Úradu na ochranu oznamovateľov ukazuje, že aj keď by sme si ako spoločnosť mali oznamovateľov vážiť, stáva sa, že musia čeliť pomste svojho šéfa alebo kolegu.

    Úrad je tu na to, aby zastavil pracovnoprávne úkony, ktoré sú odvetou voči oznamovateľom a poskytol im podporu a poradenstvo. Tieto situácie však pre niektorých môžu znamenať aj psychickú záťaž alebo stres. Mohli by sme to prirovnať k situáciám, ktoré si vyžadujú ťažké životné rozhodnutia, napríklad k sťahovaniu, odchodu z práce, nehode, úrazu, rozchodu, rozvodu,“ hovorí odborníčka Eva Uhríková, ktorá spolupracuje s úradom v oblasti psychosociálneho poradenstva oznamovateľov.

    Je zrejmé, že ustáť takéto situácie môže byť pre oznamovateľov náročné, preto sa úrad rozhodol, že v rámci poradenstva spustí aj program psychosociálnych konzultácií, ktoré s poradenstvom pre oznamovateľov úzko súvisia.  

    V situáciách, keď oznamovateľ potrebuje tento typ pomoci, podstupuje cielené individuálne konzultácie a poradenstvo zamerané na psychosociálnu a kariérnu podporu.   

    Otom, ako to v praxi vyzerá ačím si oznamovatelia prechádzajú, priblížila Uhríková v najnovšej epizóde podcastu Neumlčaní, ktorý pre vás vytvára Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka Sme.

     

    Ak nám chcete poslať odkaz alebo tip na hosťa, napíšte nám na [email protected] 

     

    Ak nám chcete oznámiť porušovanie zákonov v práci, ktoré má dopad na verejný záujem, napíšte nám cez náš formulár na oznamovanie protispoločenskej činnosti. 

    Podobné články