Logo UOO

  Podala oznámenie, dostala výpoveď. Teraz jej súd umožnil vrátiť sa do práce

  logo podcastu Neumlčaní

  Po troch rokoch súdnych sporov sa Mária Koránová dočkala verdiktu súdu. So svojím zamestnávateľom, košickou Záchrannou službou Košice, sa súdila pre neplatnosť výpovede, ktorú dostala krátko na to, ako podala na polícii trestné oznámenie. Mala totiž podozrenia, že v záchranke došlo k viacerým porušeniam zákona. Posledný májový piatok sudkyňa Mestského súdu Košice rozhodla, že výpoveď je neplatná.

  V najnovšej epizóde podcastu Neumlčaní Koránová rozpráva svoj príbeh, ktorý sa datuje ešte do roku 2019. Vtedy, po 15 rokoch v košickej záchranke, postúpila na pozíciu hlavnej ekonómky. „V tejto pozícii som sa dostala k veľmi závažným informáciám na isté nekalé praktiky. Chcela som to riešiť s vtedajším vedením záchranky, bohužiaľ, nenašla som pochopenie,“ hovorí v podcaste Koránová.

  Obrátila sa preto na políciu a krátko na to dostala výpoveď „z organizačných dôvodov“. Úrad na ochranu oznamovateľov, ktorý bol medzičasom sfunkčnený, to však pozastavil a hlavná ekonómka sa so zamestnávateľom začala súdiť o neplatnosť výpovede. Súd aj vyhrala a napriek tomu, čo si prežila, sa chce do záchranky vrátiť. „Samozrejme, že sa chcem vrátiť, veď preto bojujem a nevzdávam sa päť rokov,“ dodáva.

  Čomu musela Koránová v práci aj mimo nej čeliť, ako prežívala celý súdny spor a či má obavy z návratu na svoje pracovisko po piatich rokoch, sa dozviete v aktuálnej epizóde podcastu Neumlčaní, ktorý pre vás vytvára Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka Sme.


  Ak nám chcete poslať odkaz alebo tip na hosťa, napíšte nám na [email protected].

  Ak nám chcete oznámiť porušovanie zákonov v práci, ktoré má dopad na verejný záujem, napíšte nám cez náš formulár na oznamovanie protispoločenskej činnosti.

  Podobné články