Logo UOO

  Podcast Neumlčaní: Lekárku šikanovali, lebo prehovorila o porušení zákona

  logo podcastu Neumlčaní

  Zuzana Pechočiaková ako lekárka vo Fakultnej nemocnici Nitra upozornila na bielenie zdravotnej dokumentácie detského pacienta. Z jeho karty zmizla informácia, že zle znášal antibiotiká, ktoré mu podali miestni lekári. Vedenie nemocnice aj ministerstvo zdravotníctva bielenie karty popieralo. Až pod tlakom médií poslalo ministerstvo do nemocnice kontrolu, ktorá zistila porušenie zákona.

  V druhej epizóde podcastu Neumlčaní doktorka Pechočiaková hovorí, akým – niekedy až absurdným – situáciám musela v práci čeliť pre to, že sa ozvala. Napriek tomu neľutuje, čo spravila. Ako hovorí, inak by ani nemohla konať. „Táto diagnóza číslo nemá, ale pre mňa je to pokoj v duši. Je pre mňa kľúčové zachovať si charakter,“ hovorí v podcaste.

  Zároveň nepopiera, že rozhodnutie ozvať sa nebolo jednoduché. „Tiež som mala strach, ale keď aspoň trošku cítia ľudia podporu okolia, treba do toho ísť. Možno aj ako príklad ďalším,“ myslí si Pechočiaková.

  Vypočujte si podcast Neumlčaní, ktorý pre vás pripravuje Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka SME. Každý prvý štvrtok v mesiaci sa v ňom zhovárame so slovenskými whistleblowermi. Teda s ľuďmi, ktorí odhalili korupciu, podvody či iné porušovanie zákonov v práci a rozhodli sa to oznámiť. A vďaka tomu ochránili verejný záujem.

  Podobné články