Logo UOO

  Právnička, ktorá zastupuje Biele vrany: Whistleblowerov nevyhnutne potrebujeme

  logo podcastu Neumlčaní
  Oznamovateľov, tzv. whistleblowerov, nevyhnutne potrebujeme. Napriek vlastnému nepohodliu nám ukazujú, že veci sa dajú meniť a že je potrebné sa vzoprieť, ak niečo nefunguje ako má, hovorí v najnovšej epizóde podcastu Neumlčaní právna expertka Eva Kováčechová.
  Celú svoju kariéru zasvätila právu vo verejnom záujme. Zastupovala viaceré osobnosti, ktoré získali ocenenie Biela vrana za odvážny občiansky čin. Tiež sudcov, ktorí čelili disciplinárnym stíhaniam, ktoré pripomínali skôr pomstu.  
  V podcaste rozpráva o osudoch jej klientov, ktoré ju najviac zasiahli. Porovnáva dobu mečiarizmu so súčasnou a dáva rady, ako vedia oznamovatelia ustáť náročné situácie, ktoré môžu nastať, keď sa rozhodnú nemlčať. Rovnako tak hovorí o tom, prečo je podľa nej dôležité zaujímať sa o veci verejné.
  „Sme tu na to, aby sme vnímali nielen svoje potreby, ale aby sme vnímali aj širšie okolie a snažili sa priniesť nejaké dobro do spoločnosti. Ak je lepšie ľuďom okolo nás, je lepšie aj nám samým. Preto si myslím, že je celkom dobré, keď si ľudia všímajú okolie a snažia sa ho zlepšiť.“

  Vypočujte si v poradí desiatu epizódu podcastu Neumlčaní, ktorý vytvára Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka SME.  

  Podobné články