Logo UOO

  Upozornila na šafárenie v obci a dostala výpoveď: Musela som dokázať pravdu

  logo podcastu Neumlčaní

  Erika Lakatošová si ako pracovníčka obce Ruská v roku 2008 všimla, že starosta narába s obecnými peniazmi ako so svojimi. V priebehu roka si z účtu obce vybral stovky tisíc korún bez toho, aby ich zaúčtoval. Keď podala trestné oznámenie, dostala výpoveď.

  Lakatošová sa však nevzdala a podala žalobu na neplatnosť výpovede. Súd trval štyri roky, no nakoniec ho vyhrala. Ako dokázala prečkať celý ten čas? Bolo ťažké vzoprieť sa v malej dedinke, kde každý každého pozná? Čo radí ľuďom, ktorí sa v práci stretnú s porušovaním zákonov? Aj na tieto otázky odpovedá v najnovšej epizóde podcastu Neumlčaní.

  „Najťažšie bolo ísť proti svojmu šéfovi. Nikdy som si to nevedela predstaviť, ale musela som dokázať svoju pravdu,“ spomína.

  Vypočujte si podcast Neumlčaní, ktorý pre vás pripravuje Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka SME. Každý prvý štvrtok v mesiaci sa v ňom zhovárame so slovenskými whistleblowermi. Teda s ľuďmi, ktorí odhalili korupciu, podvody či iné porušovanie zákonov v práci a rozhodli sa to oznámiť. A vďaka tomu ochránili verejný záujem.

  Podobné články