Logo UOO

  Zlyhala rodina a potom aj odborníci. Bývalá vychovávateľka hovorí o šokujúcich praktikách v reedukačnom centre

  logo podcastu Neumlčaní
  Správa Generálnej prokuratúry o zlom stave reedukačných centier na Slovensku sa nečítala ľahko. Opisovala nielen zlé podmienky, v akých deti podstupujú prevýchovu, ale odhalila tiež podozrenia, že v nich dochádza k sexuálnemu zneužívaniu maloletých. Medzi 13 zariadeniami, kde prokurátori vykonali kontroly, bolo aj Reedukačné centrum Bystričany. Zhruba rok tu pracovala Václava Juríková, pedagogička s dlhoročnou praxou v školstve, ktorá si už krátko po nástupe na pozíciu vychovávateľky všimla, že toto zariadenie nefunguje tak, ako by malo.

  Zanedbávanie zdravotnej starostlivosti, chýbajúci odborníci aj individuálne reedukačné plány či zháňanie tabaku pre deti boli prekvapivo ten najmenší problém. Toto centrum bolo totiž jedným z tých, kde malo dochádzať k sexuálnemu zneužívaniu, na čo Juríková upozornila aj vedenie. „Chlapci mi na službe rozprávali, čo stvárali v noci, že sladkosti vymieňali za orálny a análny sex. Keď som to otvorila pred vedením, bolo mi povedané, že ,prosím ťa, že by si im také verilaʼ,“ opisuje v najnovšej epizóde podcastu Neumlčaní.

  Keď Juríková nepochodila u nadriadených, obrátila sa na viaceré kontrolné orgány. Okrem iného aj na Úrad na ochranu oznamovateľov, Verejného ochrancu práv a prokuratúru. Čo odhalili kontroly v zariadení Bystričany? A zmenili sa po nich podmienky pre deti? Ako skončilo vedenie, ktoré ich tolerovalo? Dozviete v 12. epizóde podcastu Neumlčaní, ktorý pripravuje Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka SME.

  Ak nám chcete poslať odkaz alebo tip na hosťa, napíšte nám na [email protected].

   

   

  Ak nám chcete oznámiť porušovanie zákonov v práci, ktoré má dopad na verejný záujem, napíšte nám cez náš formulár na oznamovanie protispoločenskej činnosti.

  Podobné články