Logo UOO

  Máme novú vizuálnu identitu

  ilustračná fotografia

  Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti má novú vizuálnu identitu. Jej autorom je dizajnové štúdio ZELENÁ LÚKA a konkrétne Martin Mistrík a Tomáš Galajda.

  „Víťazný návrh loga znázorňuje amplión a teda trefne komunikuje jednu z  hlavných úloh nášho úradu: dávať hlas a silu oznamovateľom, ktorí odhalili korupciu či inú nekalú praktiku. Chceme, aby každý čestný a odvážny oznamovateľ v boji proti korupcii neostal sám a aby o prípade, na ktorý upozornil, bolo počuť,“ povedala predsedníčka úradu Zuzana Dlugošová.

  Komplexné riešenie identity úradu vzišlo z dvojkolovej verejnej súťaže. O víťazovi rozhodli experti z oblasti grafického dizajnu, výtvarného umenia či zástupcov úradu.

  Účastníci súťaže mali vypracovať návrh loga úradu vychádzajúc zo skráteného názvu Úrad na ochranu oznamovateľov, s ktorým sa počíta v aktuálne pripravovanej novele. Tiež cover pre udalosť na Facebooku a posty na Instagram, homepage a/alebo podstránku úradu vo verzii pre desktop aj mobil a podporné aplikácie. Rovnako označenie budovy a kancelárskych či reklamných predmetov.

  Sedemčlenná odborná porota hodnotila vizuálnu a koncepčnú kvalitu predložených návrhov, ich prezentáciu aj cenu ponuky. Druhého kola súťaže sa okrem ZELENEJ LÚKY zúčastnili grafickí dizajnéri Ľubica Segečová a Zuzana Didová, Matej Vojtuš a agentúra Komplot.

  „Grafické štúdio Zelená lúka príjemne prekvapilo svojím dobre zvládnutým návrhom loga, ktoré je nositeľom idey úradu a má širší dosah na verejnosť. Je čitateľné pre staršiu i mladšiu generáciu,” zhodnotila členka poroty Silvia Kuržliaková zo Slovenského centra dizajnu, ktoré bolo odborným garantom súťaže.

  Vizualizácia typografickej skratky názvu úradu ÚOO z dielne Zelenej lúky má pripomínať zvukový záznam slova. Podľa jeho tvorcov odkazuje na samotný akt oznámenia, dôkaznú zvukovú nahrávku, alebo len vizuálny záznam hlasu.

  „Slová sa rôzne naťahujú a zmršťujú, hýbajúc tým typografiou nápisu. Pripomínajú vizuálny záznam toho-ktorého slova. Vďaka tomu je každé slovo unikátne a autentické. Lebo len autenticita dôkazov môže pomôcť poraziť korupciu a ďalšie neprávosti. Je to ako hvizd píšťalky. Whistleblowerovskej,“ vysvetlil Mistrík ideu návrhu.

  Podľa grafického dizajnéra a ďalšieho člena poroty Martina Bajaníka ide o zaujímavý vizuálny nápad s vhodnou emóciou. Autori návrhu sa podľa jeho slov dobre vysporiadali s nie príliš atraktívnou skratkou úradu ÚOO a využili ju vo svoj prospech. „Nápad s pretavením zvuku do typografie znamená vďačný potenciál na rozvíjanie do budúcna,” dodal.

  Úrad zaplatí víťazovi súťaže, ktorý má vizuál dodať v troch jazykových verziách (slovenský, maďarský a anglický jazyk),  6 900 eur. Na prázdno neobídu ani zvyšní účastníci, ktorí dostanú za vypracovanie súťažného návrhu 500 eur s DPH (skicovné).

  Vďaka novej vizuálnej identite sa môžeme ľuďom priblížiť aj cez sociálne siete. Od dnešného dňa spúšťame komunikáciu cez  Facebook a LinkedIn.

  Poradie na základe hodnotenia poroty:

  1. Zelená lúka (656 bodov)

  • Ľubica Segečová, Zuzana Didová (582 bodov)

  • Komplot (484 bodov)

  • Matej Vojtuš (418 bodov)

  Odborná porota:

  Martin Bajaník – grafický dizajnér

  Marek Cina – výtvarný umelec

  Silvia Kružliaková – kurátorka. kustódka SMD

  Stanislav Stankoci – profesor, akademický maliar, grafický dizajnér

  Zuzana Wienk – Biela vrana, odborníčka v oblasti ochrany whistleblowerov

  Natália Pindrochová – Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti

  Eva Bulas – Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti

  Odborný garant súťaže:

  Slovenské centrum dizajnu

  Podobné články